Питання та відповіді

  • Що таке історія?

    Довгий час історія розглядалася не як наука, а відносилася до літератури та мистецтва. Не випадково в грецькій міфології покровителькою історії вважалася одна з муз, зображується у вигляді молодої жінки з натхненним обличчям і з сувоєм папірусу або пергаменту в руці Ім'я музи історії Кліо-- походить від грецького слова «прославляю». І дійсно, перші літописи, хроніки, біографії присвячувалися, в основному, прославлянню правителів. 

    Отже, що ж таке історія? Слово «історія» запозичене з грецької мови, де так називалося розповідь про події. Уявлення про те, що таке історія і чим вона має займатися, історично видозмінювалася. 

    У сучасній світовій історичній літературі зустрічаються найрізноманітніші визначення предмета історії, аж до діаметрально протилежних (нараховують до 30 дефініцій предмета історії як науки) . Визначення предмета історії пов'язані з світоглядом історика, його філософськими поглядами. 

    Історики, які стоять на матеріалістичних позиціях, вважають, що історія як наука вивчає конкретні, обмежені певними просторово-часовими рамками закономірності суспільного розвитку, пов'язані з діяльністю людей .

    Вивчення історії - складний процес реконструкції минулого, що складається із сплаву повідомлень джерел, власних уявлень вчених про історію, що ввібрали в себе досвід науки. 

    (1) В даний час термін "історія" використовується, як правило , у двох значеннях: по - перше, для позначення процесу розвитку людського суспільства, особистості в часі, по - друге, коли мова йде про науку, яка вивчає цей процес. 

    (2) Наприклад, американський соціолог і історик Р. Пайпс і англійський історик Т. Самуель так визначили винятковість історії (і місце у всесвітньо-історичному процесі) Росії: 

    1. Бідність грунтово-кліматичних умов, що зумовило патрімоніальную форму державного правління. 
    2. Вплив татаро-монгольського ярма, що передав російському суспільству східну форму суспільного устрою. 
    3. Запозичення християнства у Візантії, яке призвело до ігнорування «аналітичного розуму», до зміцнення авторитарної влади. 
    4. Особливі, властиві російської нації, етнічні характеристики. У силу цих причин в Росії була відсутня грунт для формування демократичних традицій та інституцій. 

    (3) Цивілізація (від латинського цивільний, державний) - 1) синонім культури; 2) рівень, ступінь суспільного розвитку, матеріальної і духовної культури (антична, сучасна цивілізації); 3) ступінь суспільного розвитку, наступна за варварством (Л. Морган, Ф. Енгельс), (див.: Радянський енциклопедичний словник. М., 1987. С. 1478). 

    (4) Під історичними джерелами розуміються всі залишки минулого, в яких відклалися історичні свідчення, що відображають реальні явища суспільного життя і діяльності людини. Спеціальна наукова дисципліна про історичних джерелах, прийомах їхнього виявлення, критики та використання в роботі історика називається джерелознавством.

    Джерело

Контакт

сайт вчителя історії

© 2015 Усі права захищені.

cтворити безкоштовний сайтWebnode